آرژانتین پیشتاز کشورهای آمریکای لاتین برای روابط محبت آمیز با دولت بایدن

به گزارش شامپو سوبارو، خبرنگاران : رئیس جمهوری آرژانتین در گفت وگو با جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا، پیروزی وی را فرصتی عالی برای ایجاد پیوند و روابط بهتر واشنگتن با آمریکای لاتین دانست.

آرژانتین پیشتاز کشورهای آمریکای لاتین برای روابط محبت آمیز با دولت بایدن

به گزارش شامپو سوبارو به نقل از ایرنا، نشریه اینفوبائه خاطرنشان کرد، آلبرتو فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین در تماسی تلفنی با جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا ضمن تبریک پیروزی بایدن در رقابت انتخاباتی آمریکا، این پیروزی را فرصتی عالی برای ایجاد پیوند و روابط بهتر واشنگتن با آمریکای لاتین دانست.

بایدن در این مکالمه 35 دقیقه ای با تاکید بر عزم خود در داشتن روابط مستحکم با کشورهای منطقه گفت: این قاره [آمریکا] از ظرفیت های بالایی همراه با دموکراسی قدرتمند برخوردار بوده و ما فعالیتی گسترده از کانادا تا آرژانتین را در دستور کار داریم.

با وجود تداوم سکوت بعضی رهبران راست گرای آمریکای لاتین از جمله ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل به عنوان متحدان واشنگتن در دوران چهار ساله حضور دونالد ترامپ، آلبرتو فرناندز به عنوان نخستین رهبر آمریکای لاتین که دقایقی پس از اعلام پیروزی جو بایدن، انتصاب وی و معاونش کامالا هریس را تبریک گفت، این بار نیز پیش از ورود این رئیس جمهوری دموکرات به کاخ سفید پیشقدم شده تا شاید در چهار سال آینده، سرنوشتی بهتر از آنچه آمریکای لاتین تجربه کرد را رقم زند.

روابط بوئنوس آیرس و واشنگتن در یک سال اخیر و به ویژه به دنبال ماجرای انتصاب مائوریسیو کلاور کارونه مشاور امنیت ملی اسبق دولت آمریکا به عنوان به ریاست بانک توسعه بین آمریکایی (IDB)، به دلیل بروز بعضی اختلافات به تیرگی گرویده بود.

آمریکای لاتین همیشه یکی از مناطقی بوده که به دلیل جذابیت های فراوان آن بویژه در حوزه تجاری، مالی و انرژی در اولویت های سیاست واشنگتن قرار داشته اما در نزدیک به چهار سال اخیر که اتاق بیضی کاخ سفید به دفتر کار دونالد ترامپ رئیس جمهوری در آستانه ترک قدرت با رفتارها و سیاست های نامتعادل تبدیل شده بود، تغییرات و افت و خیزهایی در روابط واشنگتن و آمریکای لاتین ایجاد شد؛ از تشدید خصومت کاخ سفید علیه دولت بولیواری ونزوئلا تا سرکار آمدن یک دولت با رویکردهای شبه آمریکایی در برزیل به ریاست بولسانورو که ترامپ برزیل لقب گرفته است.

منبع: اقتصادنیوز

به "آرژانتین پیشتاز کشورهای آمریکای لاتین برای روابط محبت آمیز با دولت بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرژانتین پیشتاز کشورهای آمریکای لاتین برای روابط محبت آمیز با دولت بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید